Shell Türkiye, 99. yılında tarihinin en yüksek pazar payına ulaştı
10404 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Shell Türkiye, 99. yılında tarihinin en yüksek pazar payına ulaştı...1923 yılında Cumhuriyet kurulduğunda Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Shell, tam 99 yıldır daima ilklere, yeniliklere imza attığı, sektörüne yön verdiği için “Hep İleride” betimlemesini gururla kullanmaya devam ediyor. Zaten geleceği ve sektörleri de daima ve “Hep İleride” olanlar şekillendiriyor…
 
Geçenlerde tarihi İstanbul Pera Palas Otelinin salonlarında düzenledikleri ve Engin Akyürek’in marka yüzü olduğu “Shell Hep İleride” iletişim kampanyasının tanıtım toplantısına davetliydim.  Tarihinin en yüksek pazar payına ulaşan Shell Türkiye ekibinin sevincine ve yeni kampanya tanıtımlarına eşlik ettim. Hepsini kutlarım.
 
Ah o benzin istasyonlarının dili olsa da anlatsa…


Doğduğumuzdan beri hayatımızda olan, hepimizin farkında olduğumuz ya da olmadığımız pek çok anısında yer alan önemli ve değerli bir marka Shell. Kim bilir kaçımızın doğumuna yetişmek için babamız depoyu akşamdan Shell’den fulledi? Veya kaçımız sevinçli ya da hüzünlü aile olaylarına, işe, sınava, nikaha, tatile, okula, uçağa yetişmeye giderken Shell istasyonlarında tuvalet molası verdik? Belki de bir şeyler atıştırdık veya şehirde almaya fırsat bulamadığı hediyeyi şehirlerarası yolda Shell İstasyonlarında aldık.
 
O kadar güzel, duygulara dokunan, sahici ve izleyenlere birebir geçen, yepyeni “kısa metrajlı tadında” filmler hazırlamışlar ki ilk seyredenlerden olma şansını yakalayan biri olarak ben ve diğer konuklar, hepimiz kendi çocukluklarımıza, yolculuklarımıza dair pek çok şey hatırladık.
 
Engin Akyürek hariç hepsi amatör oyuncu…Çok sevdiğim Engin Akyürek’in tek profesyonel oyuncu olarak rol aldığı bir dizi reklam filminde, diğer oyuncuların tamamının gerçek Shell Bayileri ve çocukları ya da Shell çalışanları ve aileleri veya Shell’in sosyal sorumluluk projelerinden yararlanmış, yer almış gerçek kişilerden oluşması oldukça şaşırtıcıydı. Çünkü hepsi yalın biçimde, gerçek hayatta olduğu gibi yansıttıkları deneyimlerini paylaştıkları için filmlere sıcacık bir içtenlik yansımıştı. Gördüğüm kadarıyla bu yaklaşımdan izleyen herkes çok sıcak duygularla etkilendi.  Tabii ben de…
 
Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı ve Perakende Satışlar Pazarlama Direktörü Seher Poyrazoğlu Yavuz ev sahipliği yaptıkları toplantıda Shell’in Türkiye’de hayata geçirdiği ilkleri anlattılar. Sektörün ve ülke ekonomisinin gelişimine katkı veren sosyal yatırımlarını, çevre için yaptıkları çalışmaları paylaştılar. Özellikle engelsiz yaşam, toplumsal cinsiyet eşitliği, inovasyon ve yol emniyeti gibi alanlarda herkesin gelişme hakkına sahip çıkan projeleri hepimizin gönlünü fethetti.   

 
 
Aldığım notlardan özetler; 

 • Ülke çapında 1.100 istasyonları var ve her gün 1 milyon kişiye hizmet veriyorlar.
 • Shell Türkiye’de 15 bin kişi çalışıyor.
 • “Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacından 13’ünü doğrudan, geri kalanını  dolaylı olarak destekliyorlar.
 • Yol emniyeti, inovasyon, çevre, engelsiz yaşam ve istihdam programları öncelikli olmak üzere sürekli biçimde yaptıkları sosyal yatırımlarla toplumsal gelişimi ve ilerlemeyi destekliyorlar.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliği adına çok başarılı ve değerli projeleri var. Türkiye’de Shell yönetim kurulunda kadın liderlerimin temsiliyeti %42, icra kurulunda %50. Toplam çalışanları içinde kadın oranı ise %31.
 • Sadece enerji sektörü için değil, tüm dünyada en çeşitli ve kapsayıcı şirket olmak küresel hedefleri. Buna kitlenmiş durumdalar.
 • Sektördeki ilk kadın istihdamı programı olan ‘Shell’de Kadın Enerjisi son 4 yılda 5.300 kadına istasyonlarda istihdam olanağı sağlayarak hepimizin en çok kalbini kazanan projeleriden biri oldu ve gönüllerden kopan büyük bir alkış aldı.
Shell Türkiye’nin diğer ilklerinden bazıları;
 • Dünyanın ilk farklılaştırılmış yakıtı Shell V-Power
 • İlk Sadakat Programı Shell Club Smart
 • İstasyonlarda ilk premium market konsepti
 • Çocuklar için özel olarak tasarlanmış ilk çocuk tuvaleti
 • Engelliler için sektördeki ilk engelsiz hizmet alanı
 • İlk taşıt tanıma sistemi
 • İlk kanopi (benzinliklerde pompa adalarının üzerini kapatan gölgelik) uygulaması
 • İlk market içi tuvalet

Mekan olarak Pera Palas’ın, marka yüzü olarak Engin Akyürek’in ve hikayelerini anlatmak için seçilen gerçek oyuncuların, Ballıca Köyü kadınlarının seçimine, toplantıda yansıttıkları sımsıcak atmosfere kadar her şey bir uyum ve bütünlük içindeydi (kamera arkası).
 
Sürdürülebilir başarı için örnek alınacak şirketlerden
biri Shell. Gönülden kutlarım. 
 ******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın