Tekno-Kadın Projesi resmen başladı!
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Haydi Kadınlar Bilgisayar Başına!.. 

Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütüristler Derneği, Dünya Kadınlar Günü haftasında  ülkemizde kadınların gelişimi için yeni bir eğitim seferberliği başlatıyor (10 Mart 2011) 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen TeknoKadın Projesi ile Türkiye’de kadınların bilgisayar korkularını yenmelerine, bilgisayar ve interneti daha etkin kullanabilmelerine ve teknoloji yardımıyla girişimci yanlarını geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Videolar:

Tekno Kadın - Ufuk Tarhan - Kadınları figüranlıktan başrole taşıyacak proje (YouTube) 
Tekno Kadın - Ufuk Tarhan - Kadınları figüranlıktan başrole taşıyacak proje (DailyMotion)

 

Rakamlar iç açıcı değil!


Kısa süre önce Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce yayınlanan Türkiye´de Kadının Durumu Aralık 2010 raporu, Türkiye’de  kadının  konumu hakkında çarpıcı bilgileri ortaya koyuyor.

Rapora göre ülkemizde  kadınların  işgücüne  katılım  oranları  düşük  ve  katılım  oranları  yıllara göre azalma gösteriyor.  

- Her  100  kadından  sadece  12.8´i  kendi  hesabına  ve  işveren  konumunda  çalışıyor.
- Kadınların yüzde 51.1´i herhangi bir ücret ya da yevmiye karşılığında,
- Yüzde 34.8´i de ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor.
- Kentte yaşayan en az lise mezunu genç erkekler arasında işsizlik oranı yüzde 12.6 iken,
- Aynı durumda olan genç  kadın  nüfusundaki  işsizlik   oranı  yüzde  20.8.  

Raporda  kadın emeğine vasıf kazandırabilmek için örgün eğitim yanında bilgi ve  beceri geliştirmeye yönelik yaygın eğitime ihtiyaç bulunduğu da vurgulanıyor. 

Intel Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması” da ise

- Ülkemizde kadınların  bilgisayar  ve  internet  konusunda  erkeklerin  çok  gerisinde  olduğunu  ortaya  koyuyor.
-  Araştırmaya  göre  erkeklerde  internet  kullananların  oranı  yüzde  82  iken
- Kadınların üçte biri hiç internet kullanmadığını  belirtiyor.
- Aynı  araştırmaya  göre  ülkemizde  annenin bilgisayar kullandığı hanelerin oranı da sadece yüzde 18. 

Bu çarpıcı verilerden yola çıkan Intel ve Fütüristler Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle Türkiye çapında TeknoKadın adıyla kadınlara yönelik önemli bir eğitim seferberliği başlatıyor (10 Mart 2011)

 

Tekno-Kadın Projesi
 


Her yaştan, her kesimden kadını bilgisayarla tanıştıracak, girişimci yanını ortaya çıkaracak, iş hayatına kazandıracak Tekno-Kadın Projesi, 3 aşamadan oluşuyor.

Amaç, Türkiye’deki her kadının;


1. Aşamada (Giriş-başlangıç seviyesi), daha fazla kadının bilgisayar ve internetle tanışmasına, 

2. Aşamada (Bilgisayarla tanışmış ancak gelişim ihtiyacı var), kadınların teknolojiyi daha etkin kullanarak kendilerini geliştirmelerine ve

3. Aşamada (Bilgisayarı sıklıkla kullanıyor, biliyor. Artık girişimci olma zamanı. İleri seviyede kullanmaya geçmek zamanı gelmiş), girişimcilik ruhu kazanmalarına yardımcı olmak, ekonomiye daha etkin katılımlarını sağlamak.

Ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlaması beklenen TeknoKadın Projesi, 10 Mart 2011 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu (Baş), Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ve Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan’ın katıldığı basın toplantısıyla duyuruldu. 

Türkiye  genelinde ilk  etapta 7  bölgede  21  ilde  başlayacak

Türkiye genelinde ilk etapta 7 bölgede 21 ilde başlayacak olan TeknoKadın Projesi kapsamında, kendini geliştirmek isteyen her yaştan ve her meslekten kadınlara 3 aşamada bilgisayar ve internet kullanımı eğitimleri verilecek. Çalışmalar, çoğunlukla geleneksel el ve ev işlerine ağırlık verilen Halk Eğitim Merkezlerinde yapılacak. Bu vesileyle, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış olan kıymetli ve güvenilir Halk Eğitim Merkezleri de güncellenerek, geleceğe yönelik beceriler kazandıran merkezlere dönüşecek. Merkezlerde gönüllüler ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitmenlerine TeknoKadın içeriklerinin eğitimleri verilerek, hem mekan hem de insan kaynağı açısından süreklilik çok verimli bir şekilde sağlanacak.

İllerdeki Halk Eğitim Merkezleri’nde gerçekleştirilecek olan uygulamalı TeknoKadın Eğitimleri,

- Güvenli  İnternet  Kullanımı
- Bilgisayarda Temel Uygulamalar Geliştirme ve
- Teknoloji  ve  Girişimcilik


başlıkları  altında  3  aşamadan oluşuyor.

Katılım için okur-yazar olmak dışında herhangi bir önkoşul aranmayan eğitimlerin her bir  aşaması  birer  hafta  sürecek  ve  eğitim süresi toplam 64  saat olacak. Eğitimler,  kadınların  bilgisayar  ile  tanışmasını,  interneti  güvenli  bir şekilde  kullanmayı  öğrenmesini,  temel  uygulama  yazılımlarını  kullanabilmelerini  ve  girişimciliğin temel  aşamalarını  öğrenebilmelerini  sağlayacak  şekilde  planlandı.  Önümüzdeki  dönemde eğitim içeriğine  girişimcilik  konusunda  yeni  modüllerin  eklenmesi  ve  çevrimiçi  eğitimler verilmesi  de hedefleniyor. Eğitimlerin sonunda tüm katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü sertifikası ve TeknoKadın sertifikası verilecek. 

TeknoKadın Eğitimleri 81 İle Yayılacak...


2010  yılı  Haziran  ve  Temmuz  aylarında  İstanbul,  Ankara,  Erzurum  olmak  üzere  3  ilde  pilot uygulamaları  yapılan  eğitimler  ilk etapta  Nisan  ayında 7  bölgede, 21  ilde  başlatılacak.

2011 yılı için eğitim verilmesi planlanan iller İstanbul, Bursa, Kırklareli, İzmir, Aydın, Denizli ve Mersin merhaba olarak belirlendi. Eğitimlerin daha sonra 81 ile yayılması hedefleniyor.

TeknoKadın Projesi’nin tanıtıldığı ve gerçekleştirilen  pilot  çalışma  hakkında  bilgi  verilen  basın
toplantısına katılan projenin mimarları proje hakkında şunları söyledi:

MEB Bakanı Nimet Çubukçu (Baş); 

“Bakanlığım, Fütüristler Derneği ve İntel’in işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz üç bileşenli Teknokadın projesinin amacı; kadınları teknolojiyle, bilgiyle ve hayalleriyle buluşturmak… Öte yandan çocukların büyük  çoğunluğunun internette denetimsiz  dolaştığını,  bunun  en  önemli  sebeplerinden  birinin  de ebeveynlerin yeni  teknolojileri  takip etmekte ve çocukları doğru yönlendirmekte yaşadıkları sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla çocuklarımıza ve gençlerimize sınırsız bir dünyanın kapılarını aralayarak, onları özgürlükler, fırsatlar ve bilgiyle buluşturan bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin kadınlar, anneler tarafından da erişilebilir olması en büyük arzumuz. Bu projenin böylesine güzel bir amaca da hizmet edecek olmasından çok büyük bir mutluluk duymaktayım." 

Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölge Direktörü  Ayşegül İldeniz; 

Basın toplantısında konuşan Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, TeknoKadın Projesi’nin Intel’in Türkiye’de bilgisayarla henüz hiç tanışmamış ya da bilgi düzeyi çok az olan kadınların bilgisayar ve teknolojiyle  tanışmasını,  bu  teknolojilerden  etkin  şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2006 yılından bu yana Kadın ve Bilişim Platformu altında sürdürdüğü çalışmaların devamı olduğunu söyledi. KAGİDER’in verdiği bilgilere göre kadının iş gücüne  katılımı  5 puan  artırılırsa,  Türkiye’nin  yoksulluğunun  yüzde  15 oranında azalacağını hatırlatan Ayşegül İldeniz, kadınların iş  yaşamına  aktif  katılımının  ülkenin  rekabet potansiyelini de artıracağını söyledi. TeknoKadın Projesi’nin Türk kadınının kendini geliştirmesini, özgüvenini artırmasını ve ekonomiye aktif katılımını sağlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurgulayan
İldeniz, “Eğitimlere katılan kadınlar bundan böyle bilgisayar ve interneti korkmadan kullanabilecek, teknolojiyi günlük hayatlarının bir parçası haline getirebilecekler. Bunun da onlara çağı yakalama fırsatı vereceğine ve kendilerine güvenlerini pekiştireceğine inanıyoruz. Kadınlarımızın teknolojiyle yakınlaşmasının, bilgisayar ve internetten daha etkin yararlanmalarının ve bu yolla daha üretken hale gelmelerinin, Türkiye ve ülke ekonomisinin gelişiminde büyük rol oynadığına inanıyoruz.” diye konuştu.

Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan;


Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan da konuşmasında Tekno-Kadın Projesi’nin kadınların hayat  oyununda figüranlık yapmalarına son vererek başrole adım atmalarını ve devrim yapmalarını hedeflediklerini belirterek; kadın girişimci ve çalışan oranı yüksek olan ülkelerin refah düzeylerinin üst seviyede olduğuna dikkat çekti. 8 Mart Dünya  Kadınlar  Günü’nde  yapılan  etkinliklerin kadına uygulanan şiddet ve ilgili yasal düzenlemelere odaklanıldığını belirten Tarhan, gerçek bir değişim için daha radikal bir yaklaşım gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Kadının hayata etkin-eşit katılımını iyileştirmenin yolu kesinlikle bilişimden geçmektedir. Yeniçağın kazananları arasında yer almak için bilişim algısı ve kullanma yetisi neredeyse okuma-yazmadan daha önemli hale gelmiştir. İşte bu proje kadınları teknoloji konusunda topluma rehber annelere, girişimcilere dönüştürmeye aday devrimsel bir harekettir.”

WEB Sitesi

TeknoKadın Projesi ile ilgili bilgilere erişmek, kayıt, takip ve 
Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü sertifikası ve TeknoKadın sertifikası alan kadınların  iş bulmalarına, kurmalarına yardımcı olacak fonksiyonları için gereken web sitesi, o zamanki Genel Müdürü Zehra Öney'in desteğiyle Mobilera tarafından yapıldı. Bu yazı paylaşıldığında  www.tekno-kadin.org adresinden  yayın için bakanlık onayı bekleniyordu.  

Daha sonra izin alındı ve web sitesi de büyük bir ilgi ile kayıtla doldu. Pilot projeler başarıyla tamamlandı hatta daha eğitimler sürerken TeknoKadın belgesi alan kadınlar internet üzerinde işlerini, web sitelerini kurmaya başladı.

Projenin akıbeti:
(Bu kısım 2024 yılında eklendi)

Ancak maalesef çok ilgi görmesi, coşkulu bir heyecan yaratması ve ses getirmesi, sonunu hazırlayan bir faktör oldu. TeknoKadın'dan çok kısa bir süre önce lansmanı yapılan Fatih Projesi nin önüne geçiyor, onu gölgeliyor diye çok kesin bir talimat ile durduruldu. MEB desteğini çekti. İçeriklerin kullanma onayını ve Halk Eğitim Merkezlerinin kullanılma izinlerini iptal etti. Proje jet hızıyla masadan kalktı. Maalesef...

Medya Yansımaları

Haydi Kadınlar Bilgisayara - SABAH

Kadınlar Bilişimle Girişimci Olacak - DÜNYA

Kadınlar Bilgisayar Kurdu Olacak - STAR

Kadınlar ´Teknokadın´ Projesiyle Bilgisayar Öğrenecek - VATAN

Haydi Hanımlar Bilgisayar Kursuna - ZAMAN

Herşey Bir Tık Ötede - YENİ ŞAFAK

TeknoKadın Zamanı - KENT

Çubukçu Tekno Kadın Prejesi´ni Tanıttı - İSTANBUL GAZETESİ

Haydi Kadınlar Bilgisayar Başına - IT NETWORK


Geçmişi sırtında mermi taşıyan analar kurtardı, geleceği blogger anneler kuracak!... (Kadın, Teknoloji, Gelecek)

Tekno Kadın web sitesi (Maalesef erişilemiyor)

 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > Buraya tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini buradan takip edebilirsiniz.