Twist'den Twich'e geçen gençlik
9919 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Twist'den Twich'e geçen gençlik

1960’ların gençliği Twist’le eğlenirdi. Twist o yıllarda Amerika’da başlayan, ve kısa sürede tüm dünyayı saran, popüler olduğu dönemlerde “çılgınlık” seviyesinde yayılan, kolay ve enerjik bir dans, aslında bir sosyalleşme biçimi idi.
 
Etrafınızdaki ileri yaşa gelmiş her kime “Gençliğinde hiç Twist yaptın mı?” diye sorsanız, “Tabii ki. Hem de nasıl! Yapmaz olur muyum hiç?” diyecektir.
 
Modası uzun yıllar süren Twist’de tek başına ya da iki kişi karşılıklı, birbirlerine dokunmadan durur, aynı isimdeki şarkının ritmine uyum sağlayarak bir taraftan kalçalarını iki yana sallar, bir taraftan da tek ayaklarıyla yerdeki bir sigara izmaritini söndürmeye çalışır gibi hareketler yaparlardı. Dansın basit, neşeli figürleriyle herkesi coşturan, davetkâr bir çekiciliği vardı. O zamanın gençleri ancak böyle, fiziksel buluşmalarla sosyalleşir, bir araya gelip, eğlenip zaman geçirirlerdi.
 
İşte o Twist’çi neslin torunları olan şimdinin zamane gençleri, özellikle Z’ler artık “Twitch’ci” oldu. Günümüz gençliği diğer sosyal medya ve oyun platformlarına sonradan eklenen ancak tıpkı TikTok gibi birden bire çok hızlı büyüme ve gelişim gösteren Twitch’le sosyalleşip, maç, yarışma, oyun, konser izliyor, oyunlar oynuyor, eğleniyor, kavga ediyor, yarışıyor ve tabii ki para kazanıyor.
 
Twitch nedir, sistem nasıl çalışır?

Orta yaş ve üstü pek çok kişi Twitch’i büyük ihtimalle ilk kez, son günlerde televizyonlardaki ana haber bültenlerinde ve sosyal medyadaki Trend Topic (TT) listelerinde “Twitch’de büyük dolandırıcılık!”  diye flaş anonslarla duydu. Birçok kişinin yeni duyduğu Twitch aslında, son yıllarda özellikle e-spor’un yükselişiyle Z Nesli arasında hızla yayılan ve büyüyen devasa bir sosyal medya platformu. Haziran 2011'de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından başlatılan Twitch ya da Twitch.tv, e- spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı sağlayan bir sosyal ağ.

Twitch’e de tıpkı diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi ücretsiz hesap açarak üye olunuyor. Profil kısmına kişisel bilgilere dair ilgi alanları girilip kategoriler seçiliyor ve başlanıyor. Hem mobil hem desktop üzerinden erişilebilen Twitch dünyasına sadece seyirci, yayıncı, oyuncu ya da herhangi bir performans sanatçısı olarak giriliyor. Bunun için beğenilen yayıncılar,anlattıkları oyunlar, maçlar, kısacası yayınlanan herhangi bir şey takibe alınıyor. Karşılaşmalar, oyunlar, yarışmalar, konserler, vb. canlı canlı tıpkı tribünlerden maç ya da sonradan banttan bir yayınlanan herhangi bir şey takibe alınıyor. Karşılaşmalar, oyunlar, yarışmalar, konserler, vb. canlı canlı tıpkı tribünlerden maç ya da sonradan banttan bir anlatıcı ile izlenir gibi seyrediliyor. Halen en popüler yayınlar “online oyunlar, e-spor müsabakaları”. Tabii ki aynen fiziksel maç, yarış, konser, oyun, vb. seyircisi gibi; Twitch’de de yorumlardan, sohbet-chat alanından,  takipçiler birbirine laf atıyor, bilgi veriyor, başkalarıyla atışıyor. Özetle fiziksel ortamda maç, yarışma, oyun, konser, vb. anlatırken, izlerken yapılabilen her şey; online olarak evden ya da interneti olan her yerden yapılabiliyor.

Son zamanlarda Z kuşağının Twitch’de toplaştığını duyan ve “Yahu ben bu Z Kuşağına nasıl ulaşırım, kendimi nasıl sevdiririm?” diyen aklı evvel politikacılar, haberciler, influencerlar ve marka temsilcileri de koşa koşa Twitch’de canlı yayın açmaya başladılar.


Twitch üzerinden nasıl para kazanılır?
 Twitch’de esas değer yaratarak doğrudan para kazananlar; öncelikle yayıncılar, oyuncular, yarışmacılar, performans sergileyenler ve tabii ki onların üzerinden tanıtım yapıp, ürün-hizmet satarak dolaylı yoldan para kazananlar yani markalar da var.  
 
Temel sisteme göre milyonlarca takipçiye sahip Twitch yayıncıları kendilerine reklam verip, sponsor olan markalardan ve onları tutkuyla takip eden Twitch kullanıcılarından aldıkları bağışlarla, abonelik aidatlarıyla, reklamlarla, vb. oldukça yüksek rakamlarda paralar kazanıyor, genç yaşta epey zengin oluyorlar.
 
Aslında Twitch’i daha iyi anlamak için klasik dünyadaki futbol, basketbol oyuncularını, takımları, at ve araba yarışlarını, ligleri, turnuvaları, maçları, konserleri, organizatörleri, yayın haklarını alan TV’leri, onlara reklam veren büyük şirketleri, bilet alıp giden seyircileri ve anlatıcıları düşünerek paralellik kurun.
 
Kısacası Twitch de tıpkı diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi analog yani fiziksel dünyanın dijital izdüşümünden başka bir şey değil. İnsanın gerçek hayatta yaptıkları; teknoloji, akıl, bilgi ve olanaklar geliştikçe er ya da geç dijital dünyaya da yansıyor.

 
Rakamlarla Twitch


Twitch’de ortalama izlenme süresi 1,5 saat. Ağırlıklı olarak video oyunlarının canlı yayınları seyrediliyor. Halen ABD'de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olan Twitch son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada hızlı bir yükselişte. Eylül 2014’de Amazon tarafından satın alınan Twitch’in aktif yayıncı sayısı (ki sistemin bel kemiği) 2021’de 9 milyona ulaştı. Günlük izleyici rakamları ise 15 milyona, aylık kullanıcı sayısı 140 milyonlara çıkmış durumda.
 
Twitch’e başarıyı getiren; yalnızca bilgisayar, kamera ve interneti olan herkesin yayın yaparak para kazanmasına olanak sağlayacak kadar basit, eğlenceli ve heyecanlı bir ortam sağlaması.
 
Basit, kolay eğlenceli olan ve gençlerin beğendiği şeyler her zaman başarılı oluyor; tıpkı Twist ve Twitch gibi…
Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın