Ufuk Tarhan: Blockchain yerkürenin dijital hali, ikizi, izdüşümü
9354 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Ufuk Tarhan: Blockchain yerkürenin dijital hali, ikizi, izdüşümü...Bu satırları sizler okurken zaman itibariyle pek inandırıcı gelmeyebilir ama bu söyleşinin ilk adımları tam 1 Mart günü atıldı. Gelecek Günü ya da Gelecek Bayramı ve Ufuk Tarhan isimlerine yan yana rastlamak çok doğal. Tarhan 1 Mart Gelecek Günü’nün tasarımcısı ve önderi… "Kazandıran Sohbetler"de gelecekle ilgili aklımıza takılan birçok soruya ekonomist, fütürist ve yazar Ufuk Tarhan ile yanıt bulacağız…
 

Sayın Tarhan, 1 Mart Gelecek Günü nasıl doğdu, öncesinde ne gibi çalışmalarınız vardı, sonrasında neler oldu?

Gelecek Günü ilk defa Humanity+ Leadership: MINDS konferansında, Second Life içinde, 15 Eylül 2011 tarihinde dile getirildi.  Fikir, Konferans Başkanı Dr. Ben Goertzel tarafından çok beğenildi ve dünyada yayılması için girişimler başlatıldı. Tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması amacıyla dünyada 2012'de Ray Kurzweil'in öncülüğünde "Future Day" olarak kutlanmaya başlandı. Ben de Ray Kurzweil’i sıkı takip ettiğim için bundan haberim oldu ve hemen Fütüristler Derneği'ndeki arkadaşlarıma önerdim; "Biz de Gelecek Günü’nü Kutlayalım" dedim.  Onlar da destekleyince 2013'te dünyada ilk kez bu seviyede ciddi biçimde ve her sene tekrarlanacak sözüyle bir nevi Gelecek Bayramı olarak Türkiye'de de kutlamaya başladık.
 
İlk yıllarda küratörlüğünü ve liderliğini bizzat ben üstlendim çünkü ve aslında 2008 yılında Türkiye'de ilk Fütüristler Zirvesini de zaten ben yapmıştım.  Gelecek Gününü 2013’ten bu yana hiç aksatmadan kutladık. Pandemide de online yaptık. Her yıl daha fazla kurumun 1 Mart’ı ajandasına aldığını görmek memnuniyet veriyor. Dileğimiz ve amacımız Gelecek Günü kutlamalarının tüm ülkeye yayılması, 1 Mart’larda o bir günün iş ve okullarda tatil ilan edilmesi ve hepimizin geleceğe dair yapabileceğimiz iyi şeylere, olumlu olasılıklara odaklanmamız.  
 
Gelecek Günü’nün gelişmesini sağlayan düşünce tam olarak nedir?
 
Hepimiz farkındayız, bayramlar, kitlesel kutlamalar ya da anma günleri insanların dikkatlerini ve enerjilerini ortak noktaya toplamak için müthiş kuvvetli araçlar. Çoğu da geçmişte olan şeyleri ya da doğanın ritmik tekrarlarını kutlamak/anmak için adanmış. Çünkü tarih ve doğa onurlandırmamız gereken kıymetli, ortak değerlerle dolu. Ancak biz müthiş olasılıklarla parlayan ve hep beraber inşa etmekte olduğumuz geleceğin de kutlanması gerektiğine inanıyoruz…  Ve Gelecek Günü tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması için tasarlanmış bir kutlama günü olarak kabul edilmesini, bu günün geleceğe adanmasını istiyoruz.
 
Bu yılki başlık “Yok Oluştan Önce Son çıkış” konusunda bize neler anlatmak istersiniz?
 
Bu kez yani 1 Mart 2022’de, tüm dünyayı etkisi altına alan bir konuda, günümüzün antroposen* insanının eline geçirdiği güçle yeryüzünü nasıl tahrip ettiğine ve daha da geç kalınırsa dönülmez bir şekilde insanlığın maruz kaldığı en büyük tehdide yani “iklim krizine” odaklandık. Bugün ve sonrasında doğan çocukların göreceği 22. yüzyılda gezegenimizin halâ yaşanabilir en güzel yer olabilmesi için alınması gereken önlemler, korunması gereken değerler ve yapılması gereken eylemler ele alındı.  Konuları alanlarının uzmanı değerli konuşmacılarla “Büyük Uyarı, Su, Ekosistem, Şehir, Gelecek = Gençlik, Ekonomi ile Tarım ve Gıda” olmak üzere 7 başlıkta derinlemesine değerlendirildi.
* Antroposen: İnsanoğlunun Dünya'ya olan etkisinin en üst düzeylere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar olan süreç. İnsan Çağı da denen döneme verilen isim.
 
8 Mart günü kamuoyunun haberdar olduğu Hayata Karışan Kadınlar Eğitim Platformu ile kadınlar cam tavanları nasıl kıracaklar?
 
Hayata Karışan Kadınlar Eğitim Platformu, “Brothers 1801 Topluluğu” tarafından kurulan değerli ve özel bir proje. Ben de bu projenin tanıtım yüzüyüm. Amaç, iş hayatında ve sosyal yaşamda kadın-erkek birlikte rol aldığımızda, toplumun ve dünyanın daha iyi bir yer olacağına dair farkındalığın yükselmesine katkı vermek. Kadınların gelecekte erkeklerle eşit düzeyde iş dünyasına katılabilmesi için cam tavanları kırarak yetkinliklerini geliştirmeleri gerektiğine dikkat çekmek. Bunun için de gerekli temel eğitimlere ücretsiz katılmalarına ve hayat karışmalarına olanak sağlamak. Tüm detaylar ve katılım koşulları https://hayatakarisankadinlar.com sitesinde var. Her yaştaki kadının göz atmasını ve ihtiyacına göre ücretsiz olan bu eğitimlere kayıt olmalarını öneririm.

“Yarının işini yarına bırakma” son kitabınızın adı… Çok ilginç geldi bana… Özetle neler anlatıyorsunuz son kitabınızda?
 
Kitapla tam olarak söylemek istediğim şu; Özellikle son 10-15 yılda çok hızlı ve büyük teknolojik gelişmeler yaşadık. Pandemi dijitalleşmeyi ve insanlığın dönüşüm sürecini iyice hızlandırdı. Bu da farkındalık ve bilgi düzeyimizde büyük sıçramalar gerçekleştirdi. Artık öoğumuz “gelecek nasıl gelecek, “yarın nasıl olacak” aşağı yukarı bilir durumdayız. Ve o bilgiler, olasılıklar diyor ki “Eyy Dünyalı! Sen ağız dolusu geliştim, artık çokk medeniyim, güç bende, vb. diyorsun ama bak hala sınırsız bedava ve temiz enerji elde edemiyorsun. Hala bunlar için savaşıyorsun. Doğal afetlerde, salgında çöküp kalıyorsun. Kısacası sen daha pek çok sorununu, ama eö önemlisi “bedava, temiz elektrik” sorununu çözemedin. Ve bunu çözemesen dünyayı da kendini de bitireceksin. Ayrıca iklim krizine doğru son sürat koşuyorsun. Dekarbonizasyon uygulamaların da yetersiz ve yavaş. O halde çok açıklıkla şunu söyleyebiliriz; Kapitalim diye kurduğun sistem çöküyor. 8 milyara dayanan kalabalık insan nüfusu kontrolden çıkmak üzere. İşin daha fenası bütün bunları çözmek, halletmek için neler yaman gerektiğini de biliyorsun ama yapmıyorsun!
 
Ağırdan alıyorsun! Yapma bunu! Kendine gel!
 
Yarının işini yarına, geleceği geleceğe bırakma! Çünkü artık “Hümanizm + Dataizm” Çağındayız. Sürdürülebilir Kapitalizm’e uyumlanarak ilerlemeliyiz ve her birimiz yerküreyi paylaşmaya çalışan “Dijital Dünya Vatandaşlarıyız”.  Sürdürülebilir kapitalizm ile Tip-1 uygarlık seviyesine ulaşmak zorundayız. Hemen harekete geçip, önce kendimizden başlayarak hızla ve dikkatle gereğini yapmalıyız.
 
Okuyucularım bu kitapta, yukarıdaki söylediklerimi gerçekleştirebilmek için neleri, neden, nasıl, nerede ne zaman, kimlerle yapmamız gerektiğine dair kuvvetli, sarsıcı bilgiler, yaklaşımlarbulacaklar. Çok ama çok ciddi ve keyifli gelecek düşüncelerine farklı bakış açısı ile dalacak, umut dolacaklar. Kısacası okuyucular, Yarının İşini Yarına Bırakma’yı defalarca, altını çize çize okuyacak. QR kodlarla artırılmış okuma deneyimi yaşayacak, 2109 Manifestosunu yazacak, geleceğin mesleklerine dair bol bol egzersiz yapacaklar.  

Biraz Blockchain, kripto varlık üzerine konuşabilir miyiz? Bu konu böyle üzerinde herkesin fikir yürütebileceği, korkusuzca yatırım yapabileceği bir alan mı?

Blockchain de kripto varlıklar da artık yapsak mı yapmasak mı çizgisini çoktan geçtiler. Her ikisi de dünyanın kurtuluşu için uygulamaya geçmek zorunda olduğumuz yeni, ana ve temel sistemler. Blockchain tüm yaşamsal ve iş faaliyetlerimizin üzerinde koşacağı merkeziyetsiz, her kişi ve kurumun kayıtlı olacağı, her işimizin orada görüleceği yeni alt yapımız. En geç 20 yıla kadar Blockchain’e dahil olmamış hiçbir canlı ve cansız varlık kalmayacak. Buna yerkürenin dijital hali, ikizi, izdüşümü diyebiliriz. Kripto varlıklar ise Blockchain üzerindeki yeni paylaşım birimi. Henüz dünyanın elektrik ve internet kapasitesi yetersiz olduğu için iyice gelişmesine daha zaman var. Üstelik hukuki, ticari, yasal sistemler, etik kurallar da oluşmadı henüz. Bu nedenle risk faktörü daha yüksek olarak algılanabilir. Kaldı ki her yatırım risk taşır. Analiz, bilgi gerektirir. O yüzden hiçbir yatırım aracı için korkusuzca yatırım yapılabilir denemez. Ancak orta ve uzun vadede gelişim gösterme, kazandırma olasılığı yüksek denebilir.  
 
Sayın Tarhan sizden Metaverse konusunda da birkaç aydınlatıcı görüş almak isteriz…
 
Blockchain hayatımıza yaygın şekilde girdiği zaman metverse’ün gerçek faydalarını algılayacak ve yaşayacağız ancak halen emekleme aşamasında, bebek bir teknoloji ve gelişme. Yukarıda sıraladığım yüksek hız ve kapasitede internet, Web3, Blockchain, kripto para, ucuz elektrik, vb. yaygınlaşmadan metaverse’ün tam oluşması ve fayda sağlaması zor. Ancak iletişim, pazarlama, eğitim, eğlence, sağlık açısından önemli katkıları, bu eksik haliyle bile pek çok güzel gelişmeye ve binlerce yeni işe, mesleğe, girişime yol açacak.
 
Son olarak savaş hepimizi çok derinden etkiliyor. Yarının savaşlarında ne değişiklik olacak, daha büyük felaketler mi yaşarız yoksa dünyanın büyük bölümünde hayat normal devam eder mi?
 
Gelecek 20 yılda bir iki tane daha küresel, herkesi etkileyecek felaket, zorluk, kriz, salgın vb. yaşarız diye düşünüyorum. Çünkü insanlığın aklı başına ancak can derdine düşünce geliyor. Ve en son pandemide gördüğümüz gibi tüm insanlık ancak ortak bir felakete karşı kenetlenebiliyor ve birbiriyle savaşmak, dalaşmak yerine Dünyadaş olarak ortak davranış, tutum benimseyebiliyor. Hatırlayalım, pandemide tüm ülke vatandaşları birkaç günde maske, mesafe, hijyen ve evde kal sloganlarına kitlenmiş, tam kapanmaya nasıl uyum sağlamıştı. Bana gelecek yıllarda en mantıklı gelen korkutma şekli de Dünya’ya astroid çarpa tehlikesi olur. Ama bunun dışında kitlesel elektrik, internet kesintileri, siber savaş tahribatları, doğal afetler gibi alanlarda da bizi bekleyen tehlikeler olacağını düşünüyorum. Zaten en az 15-20 yıl yeni finansal sistemleri oturtmakla geçecek. Arada da sürekli türbülanslara girip çıkacağız. Tam anlamı ile normal, düzenekleri oturmuş bir yaşam artık pek mümkün değil. Sadece olana bitene alışmaktan bahsedebiliriz. 


Orjinal yazıyı buradan okuyabilirsiniz.


******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın