“Uzay teknolojilerine hakim olanlar, dünyanın yeni ‘efendileri’ olacak”
7696 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Uzay teknolojilerine hakim olanlar, dünyanın yeni ‘efendileri’ olacak
 


50-75 yıl içinde uzay alanında yapılan çalışmaların, kaydedilen mesafenin dünyayı tamamen değiştireceğine, ufak bir grubun uzayda kısmi-sürekli yaşama geçilebileceğine, uzayda doğan ilk insanı tanıyacağımıza kesin gözüyle bakabiliriz. Doğal olarak uzay teknolojilerine hâkim toplumlar dünyanın yeni efendileri olma üstünlüğünü de kazanacaklar.

Uzayda yaşam, dünyadaki yaşamı iyileştirecek


Uzay araştırmalarının asıl motivasyonu dünya dışında yaşam alanlarını ve enerji kaynaklarını keşfetmek. Ancak bu süreçlerde yapılan keşifler, dünyanın hali hazırdaki hatta yakın-orta gelecekteki kritik sorunlarını çözmeye yarayacak pek çok buluş ve uygulamaya da yol açacak. 

Uzay çalışmalarının hızı ve etkinliği ne kadar artarsa dünyadaki olumluya doğru dönüşüm de o kadar hızlanacaktır.İnsanlık uzay çalışmaları sayesinde yepyeni çözümler bulmayı sürdürdükçe dünyadaki kaynakları da çok daha akıllı, verimli kullanmayı başaracaktır. Uzay çalışmaları sayesinde enerji sorununu çözebilir. Enerji yüzünden yapılan savaşları geride bırakabilir. Full-otonom ve verilere göre yönetilen üretim-tüketim-geri dönüşüm gibi süreçlerle insanların köle gibi çalışma pratiklerini tarihe gömebilir. Daha adil, daha steril ve insancıl bir yaşam yaratılabilir, yaratılmalı! Geleceği çok parlak olarak görüyorum. Özellikle pandemi sonrası yaşananların ardından bu beklentim daha da yükseldi. Yatırımlarda öncelik mutlaka uzaya verilecek, verilmeli. 

Yeni “dijit-insan” kaynakları

Tüm süreçlerin tamamen dijitalleştiği, dijitlerle ifade edildiği, yüksek düzeyde bot, robot, insansı, yapay zekâ, sanal gerçeklik ve hologram uygulamalarının, simülasyonların kullanıldığı bir yeni İK yapısı hayal ediyorum. Yetkinliklerin, becerilerin anlatılmadığı bizzat uygulamalarla (simülasyonlar) gösterildiği, değerlendirmelerin soyut insan kararları ile değil, veri bazlı yapay zekâ alt yapısı ile yapıldığı bir İK yapısı… Eğitim, gelişim gibi desteklerin tamamen kişiye özgü gerçekleştiği, her yerden ve çok farklı takımlarla çalışılabilen, yalnızca insan değil, robotların da iş, hizmet ve yönetim kademelerinde aktif şekilde yer aldığı, kapsayıcı, esnek insan kaynakları tasarımlarını şimdiden öngörebiliyorum. Hayal ettiğimiz, arzuladığımız daha iyi koşulların uzayda hayata geçebilmesi için öncelikle bunların dünyada çok çok iyi, ileri derecede gelişmiş ve uygulanabilir olması gerekir. Bunun için dünyadaki insanların beceri ve yetkinliklerinin bugünkü düzeylerin çok üstüne çıkabilmesi gerekiyor.

Çiplenmek fikrine alışmamız gerekiyor

“Uzayda iş yaşamı” diyebileceğimiz bir ortamı yaratacak olanlar bugünün ve geleceğin “taşkın, bugünkü kapasiteyi aşmış” nitelikteki insanları ve onlar tarafından yaratılan robotlar, kabiliyetli sistemler olacak. Önce işin bu tarafını çözmeliyiz. Bizi uzaya zıplatacak üstün yetkinlikteki insanlığı yaratmamız gerekiyor. Bunun için insanların öğrenme ve uygulama kabiliyetleri geliştirilmeli. Bu da çip takmak, çiplenmek diyeceğimiz destekler ve genetik müdahalelerle mümkün olabilecek. Bu fikirlere alışmamız gerekiyor.

İnsanların yaşadığı bir “uzay” ortamından bahsediyorsak temel gereksinimleri karşılayacak tüm sektörlerin orada da olması gerekecek. Dünyada gelecek 50 yılda aşamalı olarak şu anda bilmemizin mümkün olmadığı milyonlarca mikro meslek, iş alanı türeyecek. İnsanların daha insanca, sürdürülebilir koşullarda yaşamaları için insansılar onlara yardımcı ve destek olacaklar.


Ufuk Tarhan: Bizi uzaya zıplatacak üstün yetkinlikteki insanlığı şimdiden yaratmamız gerekiyor. #uzay #İk #uzaydaiş #iktasarimi 

Bu yazı PY (Popüler Yönetim) Dergisi için yazılmıştır. Dergiyi buradan okuyabilirsiniz: https://bit.ly/35nyHIg

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupürlere tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın