Yeni çağın korkusu: Kıtlık
9702 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Yeni çağın korkusu: KıtlıkAslında insanlığın devamı için en öncelikli ve gerekli şey “beslenme” yani insanların enerjisini sağlayacak sistemin en temel basamağının çalışması. Bu basamakta da “yemek ve içmek” var. Tabii ki insanların dışındaki tüm canlılar için de aynı şey geçerli. Ancak biz şimdi sadece insana, yani kendimize odaklanalım. İçmekle, suyla ilgili kısmı da bir tarafa bırakıp, yemekle ilgili olan tarafa, tarıma göz atalım. Giderek kesifleşen “kıtlık korkusunu” irdeleyelim. 

Kıtlık korkusu neden yükseliyor?

Kıtlık korkusu yükseliyor çünkü, iklim krizi başladı, küresel ısınma her gün daha belirgin hale geliyor. Kuraklık ve temiz su yetersizliği pek çok bölgeyi tehdit ediyor. Tarım alanları ya betonlaşmış ya da üretim yapılamayacak hale getirilmiş durumda. Tarımda çalışan, çalışmak isteyen insan, işletme sayısı giderek azalıyor. Tarım sektörü teknolojiden gereken hız ve yaygınlıkta yararlanamıyor. Kısacası özellikle Pandemiden sonra artan düzeyde, tüm dünyada “ya kıtlık olursa, kıtlık olacak galiba, biz dünyaya, doğaya acımadık, o da bize cezamızı verecek” tarzında korkular dalga dalga yayılmaya; bu yüzden de tarıma ilgi, sevgi, saygı, teveccüh artmaya başladı. Çünkü rakamların ve gerçeklerin dili oldukça net.

Dönüştürücü Trendler:


Ünlü danışmanlık şirketi Deloitte uzmanlarla hazırladığı “2025 Raporunda” dünyadaki tüm alanları etkileyecek şu majör trendleri listelemiş;
 
- 2050’de nüfus 9.5 milyar olacak.

- İnsanların %50’si şehirlerde yaşayacak (2050’de %70’e yakını)

- Teknoloji verimliliği yükseltip, maliyetleri düşürecek.

- İnsanların net, saf bilgiye ve ürünlerin izlenilebilirliğine ihtiyacı artacak.

- İklim koşullarındaki değişimler tüm alanlarda dönüşümü zorunlu kılacak.

- Üretim yerel, geliştirilmesi ve ticareti ise Global olacak.

- Biyoteknolojideki gelişmeler hemen her şeyin yapısının değişmesinin yolunu açacak.

- Büyük firmalar uçtan uca bütün süreçlerinde entegrasyona gidecek.

- Uluslararası kurallar ve standartlar baştan aşağı değişecek.

- Tüm ürün ve hizmetlerde etik kurallara uygunluk ve çevre dostu olmak en temel kriter olacak.
 İnsanlığın Ev Ödevleri:

Uzmanlara göre bu gerçeklerden hareketle, kıtlığı önleyecek ve yeni bir tarım devriminin oluşmasını sağlayacak sistemsel dönüşüm için şunlar yapılmalı;  
 
- Özellikle küçük çiftçiler, işletmeler, kadınlar, çocuklar (çiftçiliğe, tarıma özendirmek yönünde) ekonomik ve sosyal açıdan sisteme dâhil edilmeli. Endüstriyel tarımın dışladığı ve ezdiği bu önemli kaynaklar sisteme özenli ve güven verecek şekilde geri alınmalı.
 
- Dünya nüfusunun ihtiyacı olan yeterlilikte (ne eksik, ne fazla, gerektiği kadar) üretim yapılmalı. İnsalık bir taraf açlık çekerken, bir taraf toksik çöp, obezite, üretmek için gereksiz üretim, tarım yapmayı bırakmalı. Gıdada erişilebilirlik eşit ve adil kurgulanmalı. Tarımda da teknoloji transferi ve tam destek, ihtiyaç fazlası üretim yapan bölgelerden kıtlık içinde olanlara kaydırılmalı.
 
- Her şeyden öte sürdürülebilirlik prensiplerine sıkı sıkıya bağlı bütüncül tarım yapılmalı. Çevreyi kirleten, toprağı, havayı, ekolojik dokuyu zehirleyen, yok eden tüm üretim, dağıtım süreçleri sonlanmalı, tüm adımlar yeşil mutabakatla gerçekleşmeli. Kaynakların dayanıklılığını ve sürdürülebilirliğini gözeten teknolojiler, yöntemler bulunup, uygulanmalı. Bu alandaki buluşlar ekstra desteklenmeli.
 
- Tüm bunlar değişirken insanlar öncelikle tüketim alışkanlıklarını değiştirmeli. Her bir birey çeşitli, güvenli ve sağlıklı beslenme konusunda sürdürülebilirlik elçisi gibi çalışmalı, bu alanda hemen aksiyona geçmeli.


Sonuçta, korkunun ecele faydası yok ama daha uzun ve sağlıklı yaşamaya faydası olabilir. Bunca bilgiyle çok daha akıllı, olumlu sonuçlar yaratacak biçimde çalışmak, çabalamak lazım… Ha gayret…
 

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın