Yeni Dünya Düzeni...
7098 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Gelecekte Beklenenler...

Fütürist, Ekonomist, Yazılım ve Dijital Ajans Başkanı Ufuk Tarhan, MAG Business’a verdiği röportajda pandemi sonrası karşılaşacağımız yeni dünya düzeni ile iş, teknoloji ve eğitim alanlarında yaşanacak değişimlerden bahsetti...

Sizi Fütürizm alanındaki  uluslararası başarılarınızdan tanıyoruz. Bizlere fütürizm alanında yaptığınız çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
 

Fütürizm; tarih, sosyoloji, antropoloji, teknoloji, bilim, politika ekonomi, ekoloji vb. gibi disiplinlerden yararlanarak gelecekte neler olabileceğini senaryolaştıran, yüksek-düşük-orta-yakın-uzak ihtimalleri kullanılabilir gelecek bilgisi haline dönüştüren bir alandır.
 
Fütürizm, bilinmezler olsa da geleceğin önemli bir kısmının tasarlanabilir olduğunu ve insanların geleceğin şekillenmesinin sorumluluğunu taşıdığını iddia eder. Tıpkı diğer disiplinler gibi bol bol AR-GE , analiz, sentez yapmayı gerektiren çok heyecan verici, keyifli çabalar bütünüdür.
 
Fütürizm alanında çalışanlara fütürist deniyor. Belki eskiden, kadim zamanlarda adına Fütürist denmiyordu ancak çok önemli gelecek senaryoları üretmiş senaristler, tasarımcılar, sanatçılar, akademisyenler, yazarlar, bilim, teknoloji insanları, politikacılar, askerler vb. olduğunu biliyoruz. Böyle olmasına rağmen ancak 1960’lardan sonra bugünkü kullanıldığı manada Fütürizm diye adlandırılmaya başlanmış. O tarihlerden sonra da Fütüristler her geçen yıl artan oranda ve sayıda çok daha belirgin biçimde ve aktif olarak dünya sahnesinde yerlerini aldılar.
 
Ben de onlardan biriyim, 1995’te kendimi Fütürist olarak tanımladım. İş odaklı; bireysel, kurumsal, toplumsal, evrensel katmanlarda gelecek bilgisi üretmeye, analiz etmeye ve cömertçe paylaşmaya gayret ediyorum. Raporlar hazırlıyor, workshoplar, seminerler düzenliyor, dersler veriyor, kitaplar-makaleler-bloglar yazıyorum. Belgesellere, TV programlarına katılıyorum. Videolar çekiyorum, podcast’ler kaydediyorum. Panel ve sohbetlere katılıyor, farkındalığı artırmak için soluksuz çalışıyorum. Kurumlarla özel projeler geliştiriyorum. Bugünden çok gelecekte dolaşıyorum, ve gelecek gerçekten çok esinlendirici… Heyecanlı, keyifli…
 
Ayrıca bir de kızımla sahibi olduğumuz dijital ajansımız ve yazılım firmamız var. Onların da yönetiminde aktif rol alıyorum.

 

Son zamanlarda Fütürizm’e ilgi arttı. Bu alan hakkında okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

Yukarıda Fütürizm hakkında kısaca bilgi verdim, tekrarlamayayım.
 
Aslında gelecek her zaman merak ediliyordu, edilir. Hatta en merak edilen şey değil midir? Taa antik çağlardan bu yana gelecek kaygısı hayatın ayrılmaz parçası değil midir? Özellikle de eğitim, iş, para kazanmak gibi hayati konularda, “Geleceğim nasıl olacak? Çocuklarımı gelecekte ne bekliyor? Mutlu, başarılı bir gelecek için ne yapmalıyım?” sorularının yanıtlarını bulmak için insanlar; astrologların, kâhinlerin, falcıların kapısını aşındırmaz mı? Aşındırır.


Şimdi ne fark etti derseniz;
 
- Gelecek; hem hiç bu kadar belirsiz ve değişken hem de fütüristler sayesinde hiç bu kadar berrak ve tahmin edilebilir, neredeyse film şeridi gibi anlaşılabilir, gözlemlenebilir olmamıştı!

- İnsanların çoğu “Fütürizm” diye bir alanın varlığını yeni yeni fark etmeye başladılar. Çünkü Fütüristlerin yıllardır çizdiği gelecek senaryoları bir bir gerçekleşmeye başladı. Onları referans veren ve referans alanların sayısı arttı  dolayısı ile kitle iletişim araçlarında, sosyal medyada ve sonuçta toplumda itibarları yükseldi. Önceden “böyle iş mi, meslek mi, alan mı olur?” diyenler şimdi “ben de fütüristim” diyerek kendilerine unvan olarak Fütürist’i seçmeye başladılar
.

İçinde bulunduğumuz dönemden bahsetmek gerekirse eğer,  Covid-19 virüsünden sonra bizleri nasıl bir değişim ve dönüşüm bekliyor? Yenidünya düzeni nasıl olacak?

Kuşkusuz daha iyi olacak. Virüs kesinlikle kasıtlı ve planlı başlatıldığını iddia ettiğim bir başlama vuruşuydu. Daha yolun başında bile değiliz.
 
Bundan sonra çok daha yoğun, dönüştürücü, sarsıcı bir “Teknolojik Rönesans ve Yeşil Devrim” yaşayacağız. Ufak ufak başladı bile diyebiliriz. Daha da hızlanarak ve güçlenerek sürecek. “Dataizm” felsefesinin hâkim olduğu “Sürdürülebilir Kapitalizm” düzenine geçeceğiz. Kapitalist sistemler yok eden tüketimden uzaklaşacak. Yenilenmeye, çevre, insan, doğa dengelerini kurmaya ve sürdürülebilirlik ilkelerine odaklanmaya doğru evrim geçirecek. En büyük tehlike küresel ısınma ve en büyük mücadele ısınmayı ve etkilerini kontrol edebilmek, yavaşlatmak için verilecek. Başta uzay olmak üzere tüm alanlarda inanılmaz icatlar yapılacak. Ya da yapılmış olanlar su yüzüne çıkacak. Kolaylaşıp, ucuzlayacak, hızlanacak ve yaygınlaşacak. 


Pandemi ile birlikte birçok sektör pek çok açıdan etkilendi. İlerleyen dönemlerde iş dünyasında nasıl bir tablo ile karşılaşacağız?

Blockchain’in ve kripto paralara geçişin aşırı hızlandığı, geçemeyenlerin oyun dışı kaldığı, yapay zeka, robot vb. teknolojilerin sıradanlaştığı, hemen her sektörde devasa şirketlerin devletlerden, milletlerden daha etkin ve büyük olduğu, kurumsal alanda çalışanların azalıp, GİG dediğimiz işleri yapanların çoğaldığı, ofis-mesai-özel hayat-iş hayatı vb. kavram ve uygulamaların tamamen değiştiği, eski kuralların yıkılıp, yenilerinin ve “sosyal puan” sistemlerinin hakim olduğu, bugünkü ile neredeyse alakası kalmamış milyonlarca yeni işin, iş modelinin geliştiği, rengarenk, insancıl, ekolojik değerlerin yükseldiği bir tablo ile karşılaşmayacak, onu hep birlikte oluşturacağız.

Peki Fütürizm iş dünyasını nasıl etkileyecek?

Fütürizm iş dünyasının daha akıllı, daha rasyonel, sürdürülebilir metriklerle, veri odaklı, hümanist ve çevreci olmasını sağlayacak. Geleceği düşünmeden vizyon, strateji geliştirilmesinin, plan, uygulama yapılmasının önünü kesecek. Hem otokontrolü ve disiplini hem de esnekliği yeniden tanımlayacak, öğretecek. Yeni gelecekte Fütürist bakamayanların herhangi bir işi başarması daha doğrusu başarıyormuş gibi ilerlemesi mümkün olmayacak.


Gelecek dönemde hayatımızı kolaylaştıracak ve bizleri daha ileriye taşıyacak hangi teknolojik gelişmeler ile karşılaşacağız? Bu teknolojik gelişmelerin yaşantımıza ne gibi etkileri olacak?

Sayısız gelişme olacak, ancak diğer tüm icatların, buluşların yeniliklerin dönüşümün önünü açacak, mümkün kılacak en kritik teknolojik gelişmeler, öncelikle “Yenilenebilir Enerji, Blockchain, Kripto Paralar, 5G, Quantum Bilgisayarlar, Uzay” alanında olmalı. Bunlar yeteri kadar hızlı ve etkin gelişmezse, diğerleri yararlı ve yeterli gelişme gösteremez. Kilit gelişmeler her şeyden önce ve erken, bu saydıklarımda olmalı ve olacak.

Gelişen teknoloji hem bilgi kirliliğine neden oluyor hem de özel hayatın gizliliğini ihlal ediyor. Bu durum nasıl kontrol altına alınacak?

Bu bir anda hallolabilecek bir konu değil. Belki de hiçbir zaman tam çözülemeyecek, çizgiler çekilemeyecek dipsiz-bucaksız bir konu artık. İyi kötü bir denge olabilmesi için her şeyden önce İnsanların teknolojiyi kullanma seviyelerinin, becerilerinin gelişmesi, yeni değer sistemlerinin mutabakatı gerekiyor. İlaveten yeni sistemlere, düzeneklere uygun regülasyonların, standartların, sertifiksayonların belirginleşmesi de lazım.  Ancak ne yapılırsa yapılsın “Gizlilik nerde başlayıp, nerde bitiyor?” sorusunun yanıtı artık hiçbir zaman net olarak verilemeyecek.


Geleceğin dünyasında iş, eğitim, ekonomi ve sağlık alanlarında ne gibi değişimler ile karşılaşacağız?

Bundan sonraki süreçte, yani COVID-19’la girdiğimiz yeni insanlık çağında, değişimle karşılaşmayacağımız ne bir alan ne de bir konu kalmayacak.
 
Sadece son bir yılda olanlar bile bunun böyle olduğunu açıkça gösteriyor.
 
Geleceğin iş dünyasında, eğitimde, ekonomide, sağlıkta, eğlence hayatında neler değişecek sorusuna yanıt arayanlar “Black Mirror, Years & Years, Upload, Minority Report vb. dizi ve filmleri seyretsinler. 2050’ye kalmaz, o filmlerde gördüğümüz hallere geçiş yapmış oluruz.
 
Son sözüm her zamanki gibi “Gelecek Güzel Gelecek”


Bu yazı MAG Business Dergisi için yazılmıştır. 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupürelere tıklayınız.

 
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın