Çin'deki Ana Okulları Hayran Bırakıyor!
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Çin'deki Ana Okulları Hayran Bırakıyor!Çin ve Japonya, sıkı eğitime ana okullarından başlıyor. Hem de ne başlamak!

Eğitim deyince akla ilk Finlandiya geliyordu. Sadece sınavlara, ev ödevine odaklanmak yerine öğrencilerin ve öğretmenlerin mutluluğunu ön planda tutan, öğretmenlerin ileri seviyede eğitimli, yüksek gelirli, doktorlar, mühendisler gibi saygın olduğu, el üstünde tutulduğu sistem.

Şimdi geleneksel yöntemlerle modern teknolojiyi bir araya getiren Çin / Japon anaokulları çok dikkat çekiyor. Analog ve dijital becerileri dengeli biçimde veriyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar en çok DİSİPLİN ve ÇALIŞKANLIĞI kazandırmaya çalışıyorlar.


Çıkarımlarım:

1- Çalışkanlık ve disiplin, büyürken kazanılan ve öğretilen en hayati beceridir. Hayattaki her türlü başarı için kilittir.
 

2- Teknoloji, dil ve matematik konusunda erken yaşta başlayıp sürekli ve ileri seviyede eğitim almak, fiilen uygulamak “mesleki” başarı için çok önemlidir ancak yetmez!
 

3- Hem mesleğinde iyi olmak hem de becerikli bir iş sahibi olmak için “YAŞAMSAL BECERİLER” kazanmış olmak şarttır.
 

4- Yaşamsal becerilere bazı örnekler: Video 
 

- Yemek pişirme, bulaşık, sofra hazırlama, toplama
- Her türlü temizlik işleri, ortalığı toplama
- Basit tamirat, onarım işleri
- Tırmanma, zıplama, atlama, ip atlama, zorlayıcı fiziksel aktivite, yüzme
- El işi süslemeler yapma, dikiş dikme
- Bahçe işleri
- Para yönetimi
- İlk yardım bilgisi
- Bisiklete binme

 

5- Bu tür becerilerin erken yaşlarda kazandırılması, çocukların yetişkinlik dönemlerinde karşılaşacakları zorluklarla başa çıkabilme, problem çözme, yaratıcılık kapasitelerini artırır. Fiziksel ve mental sağlık kazandırır. Toplum içinde sorumlu ve etkin bireyler olmaları için gerekli altyapıyı hazırlar. Etik, ahlak, çevreye uyum, doğaya saygı, öz farkındalık algılarının erken yaşlarda gelişmesini sağlar. En önemlisi disiplin ve çalışkan olmayı doğallaştırır.
 

Not:

Meslek: Uzmanlık eğitimi içeren uzun vadeli bir kariyer.

İş: Belirli görev ve sorumlulukları yerine getirme.
 

#kindergarten #china #japan #anaokulları #yaşambecerileri #eğitim #education #lifeskills #cooking #cleaning #sewing #moneymanagement #gardening #basicrepairs

@futuristufuk #future #futurist #gelecek #gelecekçi #ufuktarhan #yarınınişiniyarınabırakma #Tinsanol #gelecekgüzelgelecek

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/ Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > Buraya tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini buradan takip edebilirsiniz.