Endüstri 4.0 "Yeni Normal" ise...
6182 görüntüleme
Bu içeriği paylaşabilirsiniz >
Facebook
Twitter
Linkedin
Google+
Pinterest

Endüstri 4.0 "Yeni Normal" ise...


​CEO’ların, CXO’ların yani şirket kaderini etkileyecek kaynakları yönetme yetkisine sahip olanların,
sürdürülebilir büyüme için gelecek vizyonu, stratejisi oluşturma sorumluluğu taşıyan tepe yöneticilerin ajandasında, aşağıdakiler en üst sıralarda ve öncelikli değilse vay haline o şirketin!..

 

​Gelecekte başarılı olmak isteyen şirketlerin “olmazsa olmaz / mutlaka” listesi;
 

1- Giderek ve hız kesmeden yükselen VUCA World’e (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity/oynaklık, belirsizlik, karmaşıklık, belirsizlik), üstelik de çok çevik biçimde uyum sağlamak.

2- İş modellerini gelecekçi, ileri teknolojilerle bütünleşebilen yeni ürün ve servislerle yeniden şekillendirip, eskisinden de iyi olmak için öncelikle kritik alanlarda disruptive/bozguncu yaklaşım benimsemek.

3- Hem alt yapıda, hem ürün ve hizmetlerle ilgili her aşamada teknoloji konusunda agresif, cesur adımlar atabilecek, yatırımlar yapabilecek yapılanmaya geçmek.
 
4- Yukarıdaki maddelerin gerçekleşmesi için 3Y’li (Yetenekli, Yetkin, Yetkili) insanlarla çalışmak. İK stratejilerini, kriterlerini vb. radikal biçimde yenilemek.

 Son bir yıl içinde geleceğin istediği yetkinlikler için eğitim aldınız mı? Bu konuda ne yaptınız?
 
KPMG tarafından yapılan bir araştırmaya göre Endüstri 4.0’ın “yeni normal” olarak kabul edildiği günümüzde artık CEO/CXO’ların;


* %65’i Teknolojik değişimi tehdit değil, fırsat olarak görüyor.
* %65’i Global ekonominin büyüyeceğinden emin.
* %53’ü Mevcut pazarlardaki pazar paylarını arttırmaya odaklı.
* %64’ü Pazar sinyallerini, trendleri inovasyona çevirmekte iyi olduklarını belirtiyor.
* %74’ü Güven, değerler ve kültür konularına eskisinden çok daha fazla önem veriyor.
* %68’i Son bir yıl içinde yeni yetkinlikler kazanmak için eğitim aldığını söylüyor.

 
Özellikle son madde çok dikkat çekici… Aslında oranın %100 olması gerekir, çünkü her geçen gün çıtası yükselen kritik yetkinliklerin şirketlere en tepedeki çalışandan başlamak üzere kazandırılması rekabet avantajı ya da dezavantajı yaratacak en ama en önemli faktör.  
 
Yetkinlikleri geliştirmek, teknolojik gelişmelere uyumlamak ve yükseltmek içinse İnsan Kaynakları yaklaşım, eğitim ve politikalarının hızla ve radikal biçimde değişmesi gerekiyor.
 
Örneğin, Pluralsiht tarafından verilen rakamlara göre hali hazırda, şirketlerin yalnızca %30’u mevcut İK eğitim içeriklerinden memnun.
 
Yapılan araştırmalara göre rekabette ayakta kalabilen şirketlerde çalışanlar sürekli yeni yetkinliklerle donatılıyor. Daha şimdiden, bunu yapmaya çalışan Global şirketlerde kişi başı ortalama yıllık eğitim harcaması 2.400$ civarında. Çalışanların ve yöneticilerin tercih ettiği eğitim şekli ise %88 oranında online.
 
İş dünyasının güncel ve sıcak konuları;
 
- İK ve eğitim konusunda şirketlerin yüksek nitelikli, potansiyel vaat eden çalışanlarına kendilerini ve ekiplerini geliştirebilmeleri için esnek, yüksek kalitede ve teknoloji temelli bilgi, çalışma koşulları ve öğrenme, deneyim, gelişim olanakları sağlaması,  
 
- Çalışanlara verilen mesajların ve yapılan uygulamaların bu doğrultuda, daima “biz sizin yaşam koşullarınıza en uygun biçimde, en yüksek değeri katmanıza önem veriyoruz” şeklinde olması,  
 
- Esnek, online eğitim olanakları sunulurken, bir taraftan günü kurtarmak, hedefleri tutturmak için çalışan, bir taraftan da yetkinliklerini geliştirmek üzere öğrenmeye vakit ayırması gereken çalışanların hibridleşmesi gerekiyor.
 
Kısacası Endüstri 4.0 Yeni Normal’se şirketlerin en tepeden başlamak üzere, kritik kadrolarına dair yetenek, yetkinlik stratejilerindeişveren markası”nın çok çok ötesine geçmeleri şart. “Nice to have”lerden “must to do” lara geçilmesi gereken zamanlardayız. Şirketinizin geleceğini eski nesil İK yaklaşımlarına ve anlayışlarına kurban etmeyin! 

******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız; 
******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

1 Yorum

İsmail Gültekin 11.11.2017
Sir Isaac Newton'ın klasik parçalı fiziği rafa kalktıktan sonra Einstein ve Planck ve Bohr Kuantum fiziğini dünya gündemine getirdiler. Heisenberg'in Belirsizlik ilkesi Borges'ın BİN ÇATALLI BAHÇE öyküsünün hayata uygulanmış bir versiyonu sayılır. "Bir şey ya vardır ya yoktur. Bunun ortası olamaz. " Örneklerini çoğaltabiliriz. Artık bir olasılık yok, bin farklı yol ve bin farklı olasılık var. Elektriği iki bilgin buldular. Fakat elektriğin bin farklı yoldan kara geçirilmesinin bilimsel ve teknik yöntemleri var. Jorge Louise Borges'in BİN ÇATALLI BAHÇE isimli yapıtı kaç tane iş adamının masasında okunmaktan eskidi. Saygı, sevgi ve başarı temennilerimi sunarım. 11/11/2017

Bir Cevap Yazın