Facebook-Social Networks-Sosyal Ağlar-Movie-Film (Mark Zuckerberg)
15155 görüntüleme
Bu içeriği paylaşabilirsiniz >
Facebook
Twitter
Linkedin
Google+
Pinterest

Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaşa sahip olamazsın!

 


Bu linkte paylaştığım Sosyal Ağlar – The Social Network filmine nihayet gittim.

Sıcağı sıcağına özet ve çıkardığım notlar;

Mark Zuckerberg 2003’te Harvard öğrencisi.

 

Çok zeki, çalışkan. Hani amiyane tabirle ‘inek, ezik’ denen cinsten bir profil.  Kız arkadaşı Erica Albright terk ediyor. Bir türlü Harvard’ın prestijli öğrenci kulüplerine giremiyor.  En yakın arkadaşı, kankası Eduardo Saverin okulun girişimciler kulubü başkanı ve üstelik çok prestijli Phonix Club’a kabul ediliyor.

Zuckerberg bunlara hep çok bozuluyor, içten içe hırs yapıp,  blogunda kız arkadaşı hakkında ‘sürtük’ yazıyor,  ara ara Eduardo’ya kıskancça laflar söylüyor vs.

Kız arkadaşından öç almak ve dikkat çekmek içinBir gecede FaceMash (YüzLapası) diye bir paylaşım sitesi oluşturuyor. çeşitli okul ve bölümlerdeki kızların fotoğraflarını hack’leyip, ikişer ikişer eşleştirip, ‘hangi kız daha güzel’ seçimleri yaptırıyor. Çok kısa sürede 22.000 kişi sisteme giriyor.  Harvard’ın internet alt yapısı çöküyor.  Zuckerberg hem dikkat çekiyor, hem disiplin cezası alıyor.  Altı ay okuldan uzaklaştırılıyor. Bir daha da okula dönemiyor.

O sırada Winklevoss diye zengin ve çok başarılı, popüler ikiz kardeşler ve onların partnerları Divya Narendra, Harvard’lılara özgü bir ağ kurmak istediklerini belirtip, Zuckerberg’e kodları yazmasını, ortaklık teklif ediyorlar. O da iyi fikir bakarız diyor. Oyalıyor. Ve kendi kafasındaki facebook’u yazmaya başlıyor.

İlk server için 1.000 $’ı Eduardo veriyor ve Facebook’u bu sermayeyle bir yurt odasından kullanıma açıyorlar. İlk arkadaşlık davetleri Eduardo´nun Phonix Club daki arkadaşlarına mail ile gidiyor...

Gerçek EduardoBaşlar başlamaz, 600 öğrenci kayıt oluyor.
İlk açılışta isim The Facebook. Sonra Sean Parker ´The´ yı çıkarın diyor.

Facebook´un ilk açıldığındaki görüntüsüHarvard’da fenomen oluyor, hızla diğer okullara yayıyor. Eduardo (Mark ona CFO diyor) 18.000$ daha para koyuyor,  server’ları büyütüp, bir eleman alıyorlar.

Daha bu aşamalarda iken Napster’in Kurucusu Sean Parker’la tanışıyorlar. Eduardo, Mark’a sürekli ‘artık reklamdan para kazanmalıyız’ diyor  ve reklam yatırımı için toplantılar yapıyor. Ama hiç bir şey bulamıyor...


Gerçek Sean


Oysa Mark bunu erken buluyor. Aynı fikirde değil.  ´Bu aşamada işe reklam sokarsak, işin hızını keseriz´ diyor. Parker’da aynı fikirde olunca Eduardo ile araları açılıyor. Eduardo, bir gece kızgınlıkla ve Mark´n dikkatini çekmek için  ortak şirket hesaplarını, ona haber vermeksizin donduruyor. Mark buna çok bozuluyor.

O sırada Parker projedeki istikbali hemen yakalıyor ve  melek yatırımcı buluyor...

Şirkete 500.000$ para girince ortaklık anlaşmaları yapılıyor.  Bu imzalar sırasında Eduardo % 30 olan hissesini, yeni ortaklar girdiğinde kaybedeceği bir sözleşmeye okumaksızın imza atıyor ve sonunda da hisseleri % 0,03 e iniyor.  Kavga ediyorlar ve ayrılıyorlar.

Mark ve Parker; bir yıla kalmadan 1 Milyon üyeye ulaşıyor ve İngiltere başta olmak üzere tüm ülkelere açılıyorlar. Parker kutlama gecesinde küçük yaştaki kızlarla kokain aleminde yakalanıyor,  Zuckerberg’le yolları ayrılıyor.

Hem Eduardo, hem Winklevoss kardeşler Mark’a dava açıyorlar.  Sonunda her ikisi ile de anlaşıyor.
Şu anda şirketin değeri 25 Milyar Dolar olarak ifade ediliyor Bu yazıyı 2010'da yazmıştım).  Mark Zuckerberg, Tarihin en genç milyarderi oluyor.

Zuckerberg´in Facebook sayfası

Albümündeki World Trip fotoğrafları  > Bakın bakalım ne fark edeceksiniz? 

Kıssa’dan hisseler;

- Mark Zuckerberg müthiş çalışkan, projesine kitlenmiş bir kişilik. Öyle pat diye vahi gelip, bir anda proje patlatmıyor. Yıllarca, neredeyse yemeden içmeden Facebook’u tasarlıyor, kod yazıyor. Facebook’la yatıp, facebook la kalkıyor. Kendini Facebook´a resmen adıyor...

- Duygusallığa takılmıyor, kişiselleşmiyor.  Projesini ne bir adım daha ileriye götürecekse ona yol veriyor.  Fırsatları fark edip, kullanma konusunda cesur, çok kararlı.

- Çılgın. Etkilemek, dikkat çekmek için yatırımcı toplantısına pijama ile gidecek kadar gözü kara, taktik dinliyor. 

- Başarı için yüksek özgüven-özsaygı şart deriz ya, bu filmde anladım ki kendine güven olmasa da ´projeye güven-saygı´ yüksek olursa kapılar açılıyor...

- Başarıya giden yolda pek çok felaket, düşme, kalkma, sorun, haset, düşmanlık vs yaşanıyor. Önemli olan vazgeçmemek. Filmde bunu çok net görüyor insan...

- Çok sıkı müzakereci. Hazır cevap. Yılmıyor, korkmuyor. Zaman zaman küstah ve şaşırtıcı. Kendini ezdirmiyor. 

- Eduardo yanlış yapıyor. Mark ile bir olup, Parker’dan nasıl  Yararlanırız diye işbirliği yapacağına, bırakıp NY’a staja gidiyor.  Duygusal davranıp, hesabını iptal ediyor ve Mark’ı kaybediyor. Projeden uzaklaşıp, kendi doğru bildiği şeylerin peşine gidiyor,  Yeteri kadar cesaret ve tutku gösteremiyor.

- Parker erken zafer sarhoşluğu ile özel hayatını kontrol edemiyor, kaybediyor.

- Olayların heyecanına kapılıp yazılan bloglar ve mailler sonra başa dert, delil oluyor

- Okumadan hiç bir belgeye imza atmamak gerekiyor.

- Harvard iş bulmak için değil, iş kurmak için öğrenci, projeci yetiştiriyor.

- Yaratıclıköfke, kayıplar yaşamak gibi olumsuz duygularla da tetiklenebiliyor. Pozitif kullanılırsa başarı geliyor, tersi de kaybettiriyor..


********************************* 

Mark Zuckerberg Harvard'dan 2017'de Mezuniyet Konuşması videosu 
Facebook neden mavi?

Google, bir mühendisine Facebook’a gitmesin diye 3.5 Milyon $ veriyor…
Mark Zuckerberg bu gece Facebook´un yeni görüntüsünü açıklıyor - Video
Facebook Sosyal Ağının Çizdiği Dünya ve Yılın İnsanı 2010 - Mark Zuckerberg - Time
Facebook´ta bir yaşam... Log in-Log out / Çevrimiçi-Çevrimdışı kadar mı?                                                                

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın