Fütürist Ufuk Tarhan’dan 2019 ve sonrası için size özel derlenmiş TREND LİSTESİ, ezber edilmesi gereken YENİ KAVRAMLAR ve ANLAMLARI!..
8220 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Kendini adapte edip, versiyon yükseltenlerin kıymeti daha da artacak!
 Aşağıdakiler; şirketler, iş dünyası, yöneticiler, çalışanlar; sektör, iş kolu vb. ayırt etmeksizin dikkate alınmalı. Almayanlar kenara çekilmeli ve geleceği inşa edeceklere yer açmalı.
Gayet ciddi ve fütürist bir T-İnsan’ım… :) 


1. Tüm iş süreçlerini, soyut, somut varlıklarını dijitalleştirmek mecburiyetinde. Turbo vitese geçmeyenlere gelecek pek güzel gelemeyecek.

2. Bulut teknolojilerine geçmeden iş yapmak pek akıl karı olmayacak.


3. Veri toplamak, saklamak, kaliteli/kullanılabilir/analiz edilebilir hale getirmek ve akıllıca kullanabilmek en büyük dert olacak. Bunu yapamayanların hız, kalite, inovatif olma vb. konularında rekabetçi olması, kalması iyice zorlaşacak.

4. Blockchain’e, dijital para işlemlerine ucundan kıyısından da olsa başlamanın ön hazırlıkları yapılacak. Hatta ufak ufak başlanacak. Bu “seçenekli” bir madde değil, hatırlatırım.

5. İş süreçlerinin tamamında “mobil’i” ana kanal yapmayı becermeyenler, yeni nesli tamamen kaybedecek.

6. RPA, yani “Robotic Process Automation – Robotik Süreç Otomasyonu” kısacası “Bot Çalışanlar – Robo Workers”  geçişini planlamayan ve geçemeyenlerin altındaki zemin kaymaya başlayacak.

7. Pazarlama, satış, eğitim, iletişim vb. projelerinde ve iş süreçlerinde AR (Augmented Reality Artırılmış Gerçeklik), VR (Virtual Reality - Sanal Gerçeklik), MR (Mixed Reality - Karışık Gerçeklik), XR (Extended Reality - Genişletilmiş Gerçeklik) konusuna bakmayanlar “Aa ne güzel gidiyordu işler, nereye gitti bizim kadim müşteriler?” diye bakakalacak…

8. Yukarıdakiler yüzünden, her geçen gün daha fazla kanaldan, daha fazla data akışı ve işleme mecburiyeti oluşacağı için üssel (eksponansiyel) olarak ifade edilebilecek boyutlarda teknoloji alt/üst yapı/nitelikli insan yatırımları mecburi hale gelecek. Buralara ayrılan bütçeler müthiş artacak. Tüm bütçesel tahminleri saptıracak. Pamuk eller ceplere ve sağa sola saklanan tatlı karlara gidecek…

9. 5G, bant genişliği, işlem hızı vb. gelişmelerinin hızlanması için neredeyse “data, bandwidth, cyber security duasına” çıkılacak.

10. Siber güvenliği, ciddiye ve önlem almayanlar yanacak!..

11. Yenilenebilir enerjiye, sıfır atık politikalarına, döngüsel ekonomiye, nanoya, genetiğe hatta işiniz tarımda ise dikey çiftçiliğe geçiş hızlanacak, yoksa “enerji maliyetleri” bel büken önemli kalemler arasında tahribat yapacak.

12. Bunları yaptıkça yani verimlilik ve maliyet azaltıcı işler kotarıldıkça doğal olarak kalabalık işten çıkarmalar başlayacak ve bu önümüzdeki yıllarda da kesintisiz sürecek.

13. Tabii ki insanı, psikolojik, sosyolojik sorunlar, şirket içi ve dışı itibar çalkantıları olacak. Bu yüzden İşveren Markası - Employer Brand bir yerde “can simidi” işlevi görecek.

14. Kaliteli, yetenekli çalışan bulmak, tutmak can pazarına dönecek.

15. Y’ler ve Z’ler müjde! Yukarıdakiler konusunda kendini hala geliştirememiş olan X’ler BB’ler artık hızla oyundan çıkmaya başlayacak. Kendini adapte edip, versiyon yükseltenlerin kıymeti daha da artacak!

16. Y’ler, Z’ler hatta “Alfa”lar saha en sonunda saha size kalacak. Ama oldukça kaygan ve dijitaldir, aman dikkat! T-İnsanlaşmak şart!..

17. Anlaşılıp, ezberlenmesi ve uygulanması gereken kavramlar, kelimeler: T- İnsan (T-Human), Mindfulness (Bilinçli, Anda Farkındalık-Odaklanmak), Agility (Çeviklik), Resillience (Dayanıklılık), Flexibility (Esneklik), LQ (Learning Qutient – Öğrenme Zekası) VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity Ambiguity – OKKB Oynaklık, Kararsızlık, Karmaşıklık, Belirsizlik), Hibridleşmek, Otodikdaktizm, Kürasyon, Dataconomy, Dijital Medeniyet.
 

21. Yüzyılda oyunda kalanlar, ancak ve ancak dijitalleşebilenler olacak! Onun için “Yarının işini yarına bırakmayın!”…
 
Tüm Hillsiderlar'a “Happy Future!” o zaman...


Bu yazı Hillsider Magazine Dergisi için yazılmıştır. Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupürlere tıklayınız;

  

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın