Geleceğin yapay zekâlı hava alanları ile uçmak yeniden güzelleşecek!
5944 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceğin yapay zekâlı hava alanları ile uçmak yeniden güzelleşecek!Teknolojik gelişmeler, dijital araçlar sayesinde birbirimize erişim olanaklarımız neredeyse sınırsızca gelişti, hala da gelişiyor. Işınlanmamıza ramak kaldı desek yeridir.

Olanaklar uzaklara seyahat etmemize gerek kalmayacak şekilde çoğaldıkça çoğalıyor. Beklenen sonuçlardan biri; daha az seyahat etmemiz iken… Umulanın tam aksine uzun menzilli seyahat ihtiyacı daha da arttı. Hâlbuki biz zannediyorduk ki internet ve ekranlar aracılığı ile birbirimize bağlanacağız veya takacağız sanal gerçeklik gözlüğümüzü -üstelik istediğimiz ortamda- buluşacağız uzaktakilerle ya da salacağız holografik suretimizi ortalığa ve onca yolu gitmemize gerek kalmayacak.
 
Oysa tüm o araçlar gelişirken özellikle uçakla seyahat ve daha da uzaklara hatta uzaya gitmek isteyen insan sayısı, yolculuk öncesi-sırası-sonrası deneyim çeşit ve beklentileri arttıkça arttı.
 
Neden, insanların uzak menzilli, özellikle uçarak seyahat isteği, ihtiyacı ve seyahat eden insan sayısı artıyor? Seyahatlerde yaşanmak istenen ya da kaçınılmaz olarak yaşanan deneyimler nasıl, neden çeşitleniyor? Beklentiler, ihtiyaçlar, çeşitli potansiyel ve mevcut sorunlar ne şekilde farklılaşıyor, çoğalıyor?
 
Bu soruların yanıtları sayfalarca sürer. O yüzden biz sadece “Uçak seyahatleri arttı, otomatikman havaalanlarında yaşanan kolaylıklar, keyifli deneyimler de nasıl daha fazla arttırılabilir? Zorluklar, sorunlar, tehlikeler nasıl bertaraf edilebilir?” sorularını; Yapay Zekânın (YZ) bu alanlardaki etkisine odaklanarak yanıtlamaya çalışalım.
 
Havaalanlarındaki en temel sorun; güvenlik, pasaport, kimlik, eşya kontrolü, bagaj işlemleri vb. aşamalarındaki kuyruklar, rötarlar nedeniyle yaşanan beklemeler ve kısacası havaalanında ve/veya alana ulaşmak için yaşanan zaman kayıplarının giderek artması.
 
İşte yapay zekâ sayesinde gelecekte yaşanmasını beklediğimiz çözümlerden bazıları;


Daha biletinizi alırken YZ sizi öyle bir tanıyacak ki... Gerekiyorsa tüm vize, onay, konaklama rezervasyonu vb. işlemlerinizi dahi  yapacak. Evinizden/çıkış noktanızdan alana ve dönüşte de varmak istediğiniz yere ulaşmak, hatta gittiğiniz yerdeki iç transferleriniz dâhil olmak üzere hangi araçları kullanabileceğinizi, fiyatlarını, vb. tüm detayları da size sunacak. Bunlara yakın gelecekte “drone”lar da eklenecek.

- Biletinizi aldığınız andan itibaren YZ; seyahat hazırlıklarınıza yardımcı olacak şekilde uçuşunuza ve varış noktanıza dair tüm hava durumu, sosyal, güncel haber, iş dünyası, tarih, gezilecek yerler, fırsatlar, ulaşım, araç kiralama/rezervasyon vb. ile ilgili gerekebilecek tüm bilgileri verecek ve organize edecek.


- Alana ulaşırken YZ size uçuşunuzla, uçağınızla ilgili bilgileri (koltuğunuz, yanınızda kim var, gecikme, ekip, uçakta kimler var-izin vermişlerse, konfor vb.) her adımda anlık ulaştıracak. Alanda geçireceğiniz zamanlar için önerilerde bulunup, seçenekler sunacak. Dinlenmek, beslenmek, eğlenmek, sağlık kontrolü, güzellik-bakım, alışveriş yapmak, birileriyle buluşmak, çalışmak, sosyalleşmek vb. ihtiyaçlarınıza dair sayısız ama daima size uygun/size özel hizmet, bilgi sunacak.

Kısacası siz alana vardığınızda YZ, uçağınıza zamanında, keyifle, kolaylıkla ve tam zamanında binmeniz için alanda hangi aşamada ne yapmanız gerektiğini an be an bildirecek. Tüm sorunlarınızı çözecek, ihtiyaçlarınızı sizden bile iyi bilerek sorularınızı yanıtlayacak.

- YZ sayesinde alanda şaşkın şaşkın koşturarak ya da sersefil bekleyerek zaman tüketeceğinize uçağınıza alan içi ulaşım araçları ile tam zamanında varacaksınız. Elektrikli “buggy”lerle, hızlı raylı sistemlerle hatta drone’larla konfor içinde uçağa kadar gideceksiniz.

- Havaalanının her aşamasındaki hiper akıllı yapay zeka okuyucu ve tarayıcılarla üzerinizdeki ve eşyalarınızdaki chiplerden tüm kimlik, vize, sosyal skor, eşya vb. detaylarınız zaten alınıp, analiz edildiği ve pasaport, bagaj kontrol, güvenlik aşamalarının tamamı zaten hem önceden, taa bilet alırken ve gerçek zamanlı yapılmış olacak. Hiçbir aşamada sıra olmaksızın uçağınıza elinizi kolunuzu sallayarak binecek ve tepenizde uçan minik kelebek şeklindeki robot hosteslerin yardımı ile yerinize oturacaksınız.

Bunca ön kontrolden geçmenize rağmen alana vardığınızda bir sağlık, güvenlik, karar değişikliği veya olağan dışı bir gelişme olması halinde ise robot görevliler size yardımcı olacak, yönlendirecek hatta belki de tutuklayacak, etkisiz hale getirecek…

Nasıl, şahane değil mi? Gelecek Güzel Gelecek… Uçmak yeniden azap değil, zevkli hale dönüşecek.

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın