Wellbeing Tech - İyilik Teknolojileri - Yükselen yeni trend!..
6385 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Wellbeing Tech - İyilik Teknolojileri 

Related image

Yeni ve hızla gelişen, yükselen bir trendle ve yepyeni bir pazarla karşı karşıyayız. Yeni pazara Wellbeing Tech, Well-Tech” de deniyor.

Wellbeing’in tam Türkçe karşılığını tek kelime ile izah etmek zor. Wellbeing; bütün olarak iyi hissetme, iyi olma, iyilik hali. Sağlıklı bedenle, ruhla, beslenmekle, yaşamakla, alışkanlıklarla, duygularla, psikolojiyle, mutlulukla vb.” ilgili her türlü “iyi olmayı” kapsıyor. O yüzden ben, hepsini içine alacak şekilde kısaca “İyilik Teknolojileri” diyeceğim.

Bu terndle birlikte doğal olarak yepyeni bir Pazar da yükseliyor.

Peş peşe kurulan startup’lar, inovatif ürünler sayesinde düşük maliyetli, kullanımı kolay teknolojiler ve uygulamalar sayesinde bireyler diyetlerini, akıllarını, formlarını, uykularını, üreme sağlığına yardımcı olacak takiplerini, ilaç, muayene, sağlık kontrollerini ve bilgilerini, yaşadıkları alanların, ortamların iyi hissettirecek şekilde düzenlenmesini vb. sağlayabiliyorlar. Dilerlerse de bu konularda diğer kişilerle deneyim, bilgi, tavsiye paylaşabiliyorlar. Çok çeşitli alanlarda oluşan dijital toplulukların parçası olabiliyorlar.

İnfografikte aklımızı, vücudumuzu, sosyal ve fiziksel çevremizi yeniden şekillendiren, gelişmekte olan teknoloji startup’larının ve şirketlerinden bazılarını görmektesiniz.Bu tablo kuşkusuz özellikle nano, genetik ve giyilebilir teknolojiler, yapay zeka vb. geliştikçe çok daha fazla şirketle dolacak…

Yukarıdaki firmaların tabloda yer almasına sebep olan kriterler; pazar gücü, görünürlüğü, medyadaki popülaritesi, vizyonu, yatırım alıp almadığı.

Apple, Google, Amazon gibi devlerin de iştahla yatırım yapığı well-tech sektöründe hızlı, çevik ve küçük firmaların birdenbire büyüdüklerini göreceğiz.

“Gelecekte ne iş yapacağız, hangi sektörler revaçta olacak?” diye soranlara, bir yanıt da buradan gelsin… Well-Tech’e odaklanın, eğer ilginiz varsa…

Kaynak

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın