Whoa, it worked! - Vay canına, çalıştı! Elon Musk, Starlink'ten ilk mesajını attı!..
8975 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Whoa, it worked! - Vay canına, çalıştı! Elon Musk, Starlink'ten ilk mesajını attı!..Telekom endüstrisini yıkıcı bir dönüşüm bekliyor...

Starlink”, Elon Musk’ın SpaceX bünyesinde geliştirdiği bir diğer devrimci projenin adı. Başarılı olursa ilerleyen süreçte dünyayı çevreleyen binlerce uydu sayesinde telekom endüstrisi yıkıcı bir dönüşüm sürecine girebilir. Çünkü Starlink’in amacı dünyanın her yerindeki tüketicilere doğrudan ucuz ve hızlı internet hizmeti sağlamak. Tesla’nın otomobilde yaptığını, Starlink’in internette yapmasının gayet mümkün olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç de az değil.

Hala dünya nüfusunun yarısı internete bağlanamıyor!

Tüm laf kalabalığına rağmen, hala dünya nüfusunun yaklaşık yarısı internete erişemiyor. Erişenler de gün geçtikçe daha pahalı hizmet alıyor. İşte bu proje ile amaç, hem tüm dünya vatandaşlarının kesintisiz, geniş bant internete erişmesi hem de bugünkünden çok daha ucuza internete bağlanması. Musk Starlink aracılığı ile 22 Ekim 2019’da ilk test mesajını uydu aracılığı ile attı ve bizler de bunu bizzat kendisinin yazdığı aşağıdaki Tweet’lerden öğrendik. Starlink geniş bant internet hizmeti, SpaceX'in yörüngeye oturttuğu iki geniş bantlı uydu ve iki demo cihazı ile testlere devam ediyor. Halen Musk'un evi ve bir kaç Hava Kuvvetleri jetinin kokpiti deneme amaçlı Stralink ağına bağlı.
Elon Musk bunları dinler mi? Daha önce dinledi mi?..

SpaceX, gelecek yıl, 24 adet özel Starlink uydusunu uzaya gönderme planları yapıyor. İlk hedef, Güney Amerika'da herkesi internete bağlamak. Kuşkusuz proje yaygınlaşırsa SpaceX’e milyarlarca lira ek kazanç sağlayacak ve dünya Elon Musk tarafından bir kez daha farklılaştırılmış olacak…
 
Projeye karşı çıkanlar uzayın uydu çöplüğüne döneceğini, bunun dünya için büyük risk oluşturduğunu, Starlink uydularının diğer uyduların çalışmasına etki edeceğini, zarar vereceğini, siber güvenlik konusunda büyük riskler doğuracağını vb. iddia etmeye başladılar bile.
 
Elon Musk bunları dinler mi? Daha önceki projelerinde dinledi mi? Hayır! İyi ki de dinlemiyor…


Fütürist Ufuk Tarhan Elon Musk'ın Türkiye Ziyaretini NTV'de değerlendirdi.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın