Yoksa sizi hala taramadılar mı?
5048 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Yoksa sizi hala taramadılar mı?...

3d body scan virtual reality ile ilgili görsel sonucu
 
Yakın gelecekte gerçek dünya ve dijital dünya aynı zamanda görüntülenecek, üstelik birbirleriyle etkileşime de girecek. 
 
Dijital içerikler tamamıyla manipüle edilebilir, değiştirilebilir hale gelecek. Eğer 3D taranmış bir pozunuz, datanız yoksa teknolojinin gerisinde kalmış sayılacaksınız. “Yoksa sizi hala taramadılar mı?“ soruları karşısında gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakakalacaksınız…
 
Facebook, Google, Apple, Samsung gibi dünya devleri özellikle son üç, dört yıldır 3D görselleştirme, tarama, modelleme, uygulama, Ar-Ge vb. alanlarına müthiş yatırımlar yapıyorlar. Gördükleri cin fikirli şirketleri, startup’ları satın alıyor, co-working space’lerde cirit atıyor, bu alanlarda sivrilmeye başlayan tüm yetenekleri, sanatçıları adeta yutuyor, 3D, AR*, VR**, XR*** ekosistemlerine katıyorlar.  Silikon Vadisi bazlı AR/VR/XR araştırma ve analiz şirketi, Digi-Capital’in raporuna göre, 2020’de AR’ın en az 120 Milyar Dolar iş hacmi yaratması bekleniyor.
 
AR/VR/XR uygulamaları tabii ki hali hazırda da yapılabiliyor, ancak henüz o kadar erişilebilir yani ucuz ve kolay değil. Daha çok, büyük reklam kampanyalarında, yüksek bütçeli projelerde kullanılabiliyorlar. Aslında kullanılabiliyorlar“dı” dememize az kaldı. 
 
Hep söylüyorum, yararları ve gerekliliği kavrandığında teknolojinin hızla kolaylaşmak, basitleşmek, ucuzlamak ve yaygınlaşmak gibi bir huyu var. Ve şu anda 3D teknolojiler de bu kulvara girdi!.. Aslında Snapchat’le başlayıp, Instagram ve Facebook’la yaygınlaşan ve selfie videolarda başımıza taktığımız çiçekli taçlar, gözlerimize geçirdiğimiz animasyonlu gözlüklerle vb. AR deneyimine çoktan başladık bile. 
 
Kısacası, resmen, yaratıcılıkta sınır tanımayan bir evrene uçuyoruz! Kemerleri bağlayın, göreceklerinize hazırlanın.
 
Bilen ve Bilmeyenler için ARtırılmış Gerçeklik Nedir ve Nasıl Çalışır?
 
ARtırılmış Gerçeklik temelleri 1950’lere dayanıyor. Özellikle geçtiğimiz son beş yılda dünya çapında hızlanan bir ivmeyle gelişip, yayılıyor. ARtırılmış Gerçeklik, Augmented Reality; insanı çevreleyen fiziksel dünyaya ait gerçek zamanlı görüntülerle, bilgisayarla yaratılmış duyusal bilgileri üst-üste bindiren teknolojiye verilen ad. 
 
Fiziksel dünyaya ait görüntüler hareketli (video) veya hareketsiz (fotoğraf) olabilirken; bilgisayarla yaratılmış bilgi: video, görsel, ses, grafik, animasyon veya GPS gibi çeşitli formlarda üretilebiliyor. Bu çeşitliliğin, AR yazılım ve donanım teknolojilerinin gelişmesiyle her geçen gün daha da fazlalaşacağına kesin gözüyle bakılıyor…
 
ARtırılmış Gerçeklik nasıl deneyimlenir?
 
AR, çeşitli donanım yani aygıtlar aracılığıyla kullanılır. Bu aygıtlar 3 tiptedir:
 
1. Başa Takılan - Gözlük Lens
2. Elle Tutulan - Akıllı Telefon Tablet
3. Mekânsal Sergilenen - Projeksiyon / Ekran Hologram
 
ARtırılmış Gerçekliğin çeşitleri var mı?
 
AR geliştirmek için çeşitli parasız ve paralı yazılımlar var ve her yazılımın donanımlara uyumluluğu farklı oluyor. Ayrıca AR içerik geliştirme ve kullanmanın da birden fazla yöntemi bulunuyor. Bunlar Projeksiyon, 2boyutlu imge ve 3boyutlu obje tanıma, konum, ana-hat ve süperpoze başlıkları altında çeşitleniyor. Mesela “Pokémon Go” GPS AR’ın konuma göre etkileşim sağlayan en bilinen örneklerinden biri. 
 
ARtırılmış Gerçeklik kimler için önemli?
 
AR çalışmaları, sanal objeleri gerçek çevre üzerinde görebilmek, dijital bilgileri de fiziksel mekan üzerinde eşleştirip görüntüleyebilmek ve daha pek çok olasılık; yepyeni bir görsellik ve iletişim dünyasının kapısını ardına kadar açıyor. O yüzden AR’ın önemli olmadığı ya da kullanılamayacağı herhangi bir alan yok!.. Her alan ve herkes için çok önemli… Tıpkı cep telefonumuz gibi… 
 
Bana bu bilgileri derlememde yardımcı olan, 3D taramamı yapan müthiş AR/VR/XR deneyimleri yaşatan Tasarım Atlas ve Garage Atlas Kurucusu Burçin Gürbüz’e ve Iconic Kurucusu Alper Güner’e çok teşekkür ederim. 
 
* AR: Artırılmış Gerçeklik - Augmented Reality , ** VR: Sanal Gerçeklik-Virtual Reality 
*** XR: Genişletilmiş Gerçeklik - Extended Reality
 
 Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın